Inovatívne technológie 6. časť - Medziplodiny a ich výsev s APV

08. 02. 2022

Medziplodiny sa stávajú čoraz populárnejšie a s ustupujúcou živočíšnou výrobou aj nevyhnutné z hľadiska navrátenia organickej hmoty do pôdy.

Ako sa dá ušetriť pri ich sejbe a zabezpečiť rovnomerné vzchádzanie sa dozviete po prečítaní ďalšej série otázok a odpovedí o značke APV.

  1. Aké sú možnosti výsevu medziplodín?

Ako vždy existujú dve možnosti: lacnejšia a drahšia, jednoduchšia alebo efektívnejšia.

  1. Aká je najlacnejšia a najjednoduchšia možnosť?

Najlacnejšia je inštalácia jednoduchého rozmetadla typu ES 100 M1, ktoré regulujete vy priamo z kabíny traktora. Nastavíte si záber a dávku a rozmetadlo bude rozmetať pred váš stroj, ktorým osivo plytko zapracujete.

  1. Aká je efektívnejšia možnosť?

Ak chcete viac dodržiavať rovnomernosť a zabezpečiť lepšie vzchádzanie, určite treba siahnuť na jeden s modelov s označením PS 120-500 M1 prípadne pri väčších strojoch až PS 800 alebo 1200. V tomto prípade je osivo hadicami dopravované priamo  pre valec podmietača a dostatočne pritlačené aby dokázalo vzchádzať.

  1. Čo získam efektívnejšou možnosťou?

Každé zariadenie PS má v štandarde 8 vývodov. Platí pravidlo, že napríklad na diskový podmietač so záberom 6 m postačuje práve 8 vývodov. Každý vývod je ukončený disperznou platničkou, ktorá zabezpečí rozmiestnenie osiva v priestore.

  1. Aký je systém dopravy osiva z nádrže do hadíc.

Aj tu sú dve možnosti: prvou je využívať elektrický ventilátor, ktorý postačuje na menši zábery do 6 m a maximálne 8 vývodov. Čím vyššie je umiestnená nádrž tým lepšie.

Pri požiadavke vyšších dávok, alebo väčšom zábere a viac vývodoch je určite istejšie zvoliť ventilátor s hydraulickým pohonom.

  1. Ak mám podmietač so záberom 6 a viac. Aké sú možnosti?

Treba zvoliť rozšírenie na 16 vývodov a hydraulický ventilátor.

  1. Ako je zabezpečené, že sa dávka bude prispôsobovať pojazdovej rýchlosti?

Nie je to nutnosť, no vždy odporúčam vybaviť stroj terminálom 5.2, ktorý je schopný pracovať so snímačmi. Získate tak GPSa snímač na rýchlosť a ťahový spínač, ktorý zabezpečí vypínanie a zapínanie stroja na úvrati pri otáčaní.

  1. Je možnosť aj ISOBUS pripojenia?

Samozrejme. Je to jedna z možností.

 

Ak vás zaujala problematika prísevu, dajte nám vedieť a možnosti vám radi vysvetlíme prakticky a ľudskou rečou.