Inovatívne technológie 5. časť - Ľudskou rečou o navigácii

02. 02. 2022

Ľudskou rečou vám v piatej časti o inovatívnych technológiách pomôžme, zorientovať sa v problematike navigácii.

Objavte možnosti, ktoré možno využívate aj u vás a zbytočne za ne platíte.

 

Aké sú prínosy a možnosti navigácie a prečo práve TOPCON.....

 

  1. Aké sú možnosti navigačných systémov?

Ak budeme veľmi struční, rozlišujeme navigácie manuálne a navigácie s autopilotom.

 

  1. Aká je manuálna?

Prakticky sa skladá z antény a obrazovky. Na obrazovke sa zobrazujú vopred nastavené línie a traktor treba navádzať čo najbližšie k nim. Veľmi dobre je využiteľná napríklad pri postrekovaní alebo rozhadzovaní hnojiva, keď sa potrebujete „trafiť“ do koľajových riadkov.  

 

  1. Aká je tá s autopilotom?

Tu sa k spomínaným komponentom pridáva ešte volant alebo napojenie do existujúceho hydraulického bloku traktora, ktorý po aktivácii riadi kolesá samostatne.

 

  1. S akou presnosťou pracujú navigácie?

Pri manuálnej navigácii je to plus-mínus 15-30 cm, ale je to závislé od vašej ruky a vôle volantu. Pri autopilotovi je to s neplateným signálom podobne.

U výbavy s autopilotom je dobré uvažovať aj s presnosťou 2 cm. Na Slovensku je táto možnosť dostupná prostredníctvom národného poskytovateľ korekčného RTK signálu SKPOS a jeho staníc po celom území Slovenska (Mapa). Poplatok za ročné poskytnutie signálu je len 50 €.

 

  1. Prečo značka TOPCON?

TOPCON je jeden z „výrobcov navigácii“. Každý „výrobca traktorov“ si nakupuje navigácie od „výrobcu navigácii.“ Pri obstaraní nového traktora sa preto dá veľa ušetriť a získať tak podporu výrobcu navigácie, ktorá je často oveľa lepšia.

 

  1. Aké možnosti obrazoviek (terminálov) má TOPCON

Úplným základom je terminál XD, vhodný najmä pre manuálne navigácie do menších traktorov.

Vyššia úroveň sú terminály XD+, X25X35. Funkčne sú veľmi podobné. Jedná sa o komfort a odblokované aplikácie.     

 

7.       Aké možnosti antén má TOPCON

Lacnejší variant je anténa AGM-1 – Využíva sa len na manuálne navádzanie a nedá sa do budúcnosti rozšíriť o autopilota.

Efektívnejší variant je AGS – 2 – Je to anténa novej generácie, ktorá je schopná chytať všetky dostupné satelity vo vesmíre aj tie „marťanské“. Ale predovšetkým je možné ju ďalej vylepšovať. Napríklad o už spomínaný systém korekčného signálu RTK.

 

8.       Aké sú ešte ďalšie možnosti a vlastnosti?

Obrovskou výhodou všetkých terminálov TOPCON je, že sú v štandarde ISOBUS kompatibilné. To znamená, že terminál môžete využívať aj na ovládanie ISOBUS závesných strojov (sejačky, rozmetadlá, postrekovače)

Všetky terminály dokážu pracovať s aplikačnými mapami, môžete využívať ovládanie sekcii, správu polí ale napríklad aj pripojiť kameru......a veľa ďalších aplikácii.

Za malý príplatok sa vám traktor s autopilotom sám otočí na úvrati.

 

9.       Ako je to so zaškolením a ďalšou podporou?

Aj toto je veľmi sofistikovane vyriešené. Zaškolenie je súčasťou montáže. Ale každý terminál sa dá veľmi jednoducho pripojiť na internet prostredníctvom vášho Smart telefónu, na ktorom internet využívať.  V prípade potreby sa na vás dokážeme jednoducho pripojiť a pomôcť vám pri nastaveniach alebo „ak niečo zabudnete“