Podmietky v extrémnych podmienkach

30. 07. 2013

Pri svojich posledných návštevách u zákazníkov a ukážkach podmietok sa stretávam s veľkými ťažkosťami pri podmietkach. Viac ako 2 týždne už nepršalo a tak sa i relatívne ľahšie pôdy veľmi ťažko spracúvajú.

V suchých podmienkach skúšali stroj Terrano 5 FM aj v Roľníckom družstve Šaľa, o ktorom som už písal minulý rok. Na podniku majú už od minulého roka pozitívne skúsenosti  s kombinovaným hĺbkovým kypričom Tiger 3 MT, ktorý sa im osvedčil najmä minulú sezónu pri jesennom spracovaní kukuričného kôrovia pod ozimnú pšenicu. Strojom Terrano FM by chceli v budúcnosti riešiť podmietky, spracovanie pôdy pod repku, spracovanie pôdy bez valca prípadne plytké jarné otvorenie pôdy. 

Na parcele, kosenej cca pred týždňom už bola pôda značne tvrdá a bez vody. Pri vyhrabaní sondy sme slabú vlhkosť našli až v hĺbke 25 cm.

V spojitosti s týmito suchými podmienkami sa Terrano FM výborne osvedčilo. Na tieto suché podmienky výborne platí  predovšetkým valec SteelDisc, ktorý pôdu dokáže lepšie uzavrieť a zamedziť čiastočne strate vlhkosti ako i efektívne drviť hrudy. Ako som už písal v predchádzajúcom príspevku, Terrano FM je veľmi ľahko ovládateľné ako aj nastaviteľné. Okrem prvotného nastavenie roviny rámu sa celá pracovná hĺbka nastavuje pomocou jedného hydraulického okruhu, ktorý ovláda piesty vpredu na vodiacich kolesách a zadný valec od ktorého sa hĺbka odvíja. Voľba radličiek ClipOn so šírkou 32 cm je pre podmietky ideálna,  pretože dokážu podrezať celé strnisko bez vzniku nespracovaných pásov. Ich prekrytie je zabezpečené vzdialenosťou nadväzujúcich radličiek 28 cm.

Pri podmietke bola nastavená hĺbka na cca 8 cm, čo postačovalo aj na zrovnanie koľají po postrekovači a kombajne. Stroj bol agregovaný s traktorom o výkone 300 koní čo postačovalo na dosiahnutie rýchlosti spracovania od 11 do 13 km/h. Táto hĺbka postačuje na ideálne vzídenie burín i výdrolu. Nasledujúcou plodinou po pšenici bude repka. Na hlbšiu prípravu (22-25 cm) už použijú Tiger 3 MT s radličkami MulchMix v kombinácií s postrannými krídlami a SteelDisc valcom, ktorým je Tiger vybavený.