Novina Terrano 4 MT si poradí aj s kukuričným kôrovím

18. 10. 2012

Nový kombinovaný kyprič Terrano 4 MT už bližšie predstavili kolegovia z Čiech. Konštrukčné vlastnosti preto spomeniem len okrajovo. Podstatou tohto stoja je štvorradová konštrukcia s utužovacím valcom. Prvé dva rady sú tvorené tzv. krátkymi taniermi s priemerom 52 cm známe z podmietača Joker RT. Druhé dva rady sú tvorené radlicami TerraGrip s výškou 750 mm na ktoré je možné montovať radličky typu MulchMix ako aj radličky typu LD pre hĺbkové kyprenie. S použitím radličiek LD sa dosiahne nižšia miera premiešania avšak hlboké prekyprenie profilu až do hĺbky 30 cm bez vyťahovania veľkého množstva hrúd. Pri použití radličiek MulchMix s krídlami je možné Terrano 4 MT použiť aj pri spracovaní väčšieho množstva organickej hmoty. Stroj je ukončený ťažkým valcom typu SD určeného pre drvenie hrúd a predsejbovú prípravu.

Dôležitým parametrom kvalitnej práce stroja je jeho nastavenie. V prvom rade je potrebné pomocou ramien traktora nastaviť stroj čo najpresnejšie do roviny s povrchom pôdy. Hĺbku spracovania pôdy radličkami je potrebné nastaviť na štyroch miestach pomocou vymedzovacích podložiek AluClip na zadnom valci od ktorého sa i celá hĺbka odvíja. Úroveň zahĺbenia predných tanierov je možné regulovať samostatným hydraulickým okruhom priamo z kabíny traktora. Táto jeho vlastnosť je prínosom najmä z pohľadu obsluhy. V prípade kopcovitejšieho terénu alebo sťažených podmienok je možné si za jazdy zahĺbenie tanierov pohodlne upraviť podľa požiadaviek. Veľmi dobre sa osvedčili aj tzv. zahrňovacie plechy po okrajoch tanierových sekcií, ktoré zabezpečujú bezproblémové delenie záberu

Na Slovensku sme túto novinku začali testovať koncom augusta. Pri spracovaní strniska po pšenici prípadne pre prácu po podmietke v ľahších pôdach a rovinatých pozemkoch je Terrano 4 MT veľmi užitočný nástroj aj v agregácií s traktormi o výkone viac ako 220 k.

Na dni poľa kukurice v Seliciach (pôda Čiernica typická stredne ťažká) a na podniku Somek s.r.o. v Tekovských Lužanoch (Černozem typická na sprašiach stredne ťažká) sme tento stroj testovali v agregácií s pásový traktorom Challenger  s výkonom 325 k na pozemku po zbere kukurice. Pri práci bolo potrebné čo najefektívnejšie zapraviť veľké množstvo organickej hmoty. Zvolili sme preto obutie radličiek MulchMix s postrannými krídlami, ktoré pracovali v hĺbke približne 22 cm, čo postačovalo na vytvorenie dostatočného množstva pôdy na premiešanie s organickou hmotou.  Adekvátne na hĺbku radlíc sme zvolili i nastanie tanierov, ktoré profil spracovávali do hĺbky približne 12 cm. Krátke taniere si dokázali poradiť i s nakrájaním väčšieho množstva hmoty aj vďaka párovému uchyteniu, ktoré zvyšuje ich priechodnosť až o 50 %. Na fotografiách je dobre viditeľný agresívny spôsob prenikania tanierov do pôdy. Pre dosiahnutie efektívnejšieho zapravenia hmoty je vhodné nízke strnisko a použitie kvalitného drviča alebo mulčovača. Približne 30 % pozberových zvyškov zostávajúcich na povrchu má vplyv najmä na zvýšenie vododržnosti  a zníženie mineralizácie predovšetkým uhlíka v zimnom období bez snehovej prikrývky.  Na fotografiách nižšie je vidieť prácu Terrana 4 MT  na mulčovanom ako aj na nemulčovanom pozemku.