Naše riešenie na obmedzenie niektorých herbicídov a glyfosátov

24. 11. 2020

V širšej poľnohospodárskej verejnosti sa už dávnejšie rozoberá téma. Čo bude s glyfosátmi? Čo všetko bude povolené? Koľko a za koľko? A čím?. Pod záštitou organizácie DLG boli na Agritechnike v Hannoveri otvorené expozície so zameraním na témy „Ochrana výnosov a prírody“ a „Vedomosti rozhodujú“ . Na tomto fóre sa so svojim receptom prezentovala aj rakúska firma APV, ktorú na Slovensku zastupuje Land Technologies s.r.o.

Firma APV sa vývoju strojov venuje na svojom vlastnom výskumnom polygóne. A hoci je známa najmä sejačkami na prísev medziplodín, v oblasti mechanickej likvidácie burín má už taktiež mnohoročné skúsenosti.

Nie sú brány ako brány -  Špeciálne uchytenie prstov

Prútové brány VS (Vario Striegel) nie sú len typickými bránami. Tento stroj má unikátny systém uchytenia prstov – každý prst má vlastnú vinutú pružinu, ktorá je navyše bezpečne uchytená v plastovom puzdre. Vďaka tomu nemajú na fungovanie systému žiadny vplyv nečistoty a prach, ale ani korózia. Prsty pracujú v pôde v hĺbke najviac 2-3 cm, čím narušujú pôdny prísušok a drobia pôdu najmä v jarnom období. 

Rané štádia burín sú mechanickým pôsobením prstov z pôdy vytrhnuté a následne odložené na povrch pôdy. Brány Vario Striegel sú navrhnuté tak, aby mohli pracovať aj v citlivých porastoch, kde je vhodné prítlak prstov na pôdu znížiť. Sú veľmi úspešné aj pre mechanickú likvidáciu burín v nižších štádiách porastov kukurice. Veľmi dobre sa uplatňujú pri pestovaní zemiakov, pretože vďaka veľkému vertikálnemu rozsahu sa dokážu prispôsobiť povrchu pôdy a vyvinúť rovnaký prítlak na dno, boky a vrchol hroble.

Intenzívnemu nasadeniu zodpovedá aj predĺžená časť prstov, ktorá podlieha najväčšiemu opotrebeniu. Okrem štandardných prstov je možné využívať aj prsty s tvrdokovu, ktorých životnosť je niekoľko násobne vyššia. Ako všetky stroje, aj Vario Striegel  môže byť vybavený zariadením na prísev alebo ho využiť aj na ľahké jarné prihnojenie.  Brány sa vyrábajú v záberoch 6 m, 7,5 m, 9 m a 12 m.

Stroj máme na sklade v Land Technologies v Lužiankach a sme pripravení na jeho jarné uvedenie do prevádzky.

Rotujúce kolesá RH 600 M1

Ešte agresívnejšie sa pri narušovaní pôdneho prísušku bude správať plečka s hviezdicovými kolesami RH 600 M1. Kolesá sú jednotlivo nastaviteľné v rozsahu od 0 do 30 stupňov a okrem prevzdušnenia hornej vrstvy pôdy dokážu oddeliť od pôdy aj väčšie buriny. Jednotlivé kolesá sú samostatne uložené a môžu tak optimálne kopírovať terén.

Najjednoduchšou alternatívou sú prútové brány série AS, ktoré majú prúty s menším priemerom usporiadané v šiestich radoch a pracovných záberoch 6, 9 a 12 m.

Novinka pre aplikáciu kvapalných prípravkov a hnojív.

Zariadenie pre presnú aplikáciu kvapalných prípravkov a hnojív LF 600 M1, sme na Slovensku úspešne uviedli začiatkom roku 2020. LF 600 M1 je tvorený nádržou s objemom 600 l, čerpadlom s prietokom 20 l/min s funkciou nasávania, miešania aj aplikácie. Je možnosť zvoliť aplikáciu bodovú alebo plošnú, regulovanú od rýchlosti s možnosťou automatického vypínania na úvrati. Využíva sa terminál 5.2 rovnaký a využiteľný aj pri strojoch série PS.

Ak vás stroje APV zaujali, neváhajte nás kontaktovať na čísle +421 905 422 391. Sledujte nás na Youtube a na Facebooku.

 

Jiří Heczko

Land Technologies s.r.o.