AGRIFAC vyrába v najudržateľnejšej fabrike v Holandsku

29. 04. 2020

Agrifac sa snaží byť lídrom v inováciách a udržateľnosti. „Chceme dostatok zdravých a bezpečných potravín a energie pre budúce generácie.“ Najinovatívnejšie postrekovače na svete, sú vyvíjané a vyrábané v najudržateľnejšej továrni v Holandsku.

Nová továreň bola otvorená v roku 2018. V nasledujúcom roku získala prívlastok „nula na meter“ (NOM). To znamená, že solárne panely vyrobili viac energie, ako je schopná továreň využiť.

Všetky postrekovače Condor sú testované s dažďovou vodou zo zbernej nádrže (50m3). Táto voda sa ďalej využíva aj na splachovanie toaliet. Vďaka tomu počas 12 mesiacov merania mal Agrifac minimálny vplyv na životné prostredie.

Špeciálne súčasti továrne

Najšpeciálnejšie časti závodu Agrifac:

• Energeticky nezávislá budova

• Opätovné použitie dažďovej vody 50m3

• Veľká záhrada s viac ako 500 m2 zelene pre ohrozené živočíšne druhy

Hodnotenie BREEAM 97,38%

BREEAM je metóda posudzovania vplyvu budov na udržateľnosť životného prostredia. Továreň Agrifac dosiahli hodnotenie BREEAM 97,38%, čo je najvyššie skóre v Holandsku podľa smernice z roku 2014. V skutočnosti je to jedno z najvyšších hodnotení na svete.

Kultúrno-historická hodnota

„Bol to veľmi náročný projekt z viacerých hľadísk“, hovorí Frans Apeldoorn, riaditeľ Agrifacu. „V prvom rade preto, že pôvodná budova musela z historického hľadiska zostať zachovaná a následne musela vzniknúť úplne nová budova bez obmedzenia plnej prevádzky a výroby spoločnosti. Vysokú kultúrno-historickú hodnotu majú aj existujúce fasády a kancelárie. Aj tie museli zostať zachované. A pretože trvalá udržateľnosť je zakorenená v našej agende, chceli sme, aby bola nová budova úplne energeticky nezávislá.

 „Spotreba energie v súvislosti s procesmi výroby je iba 21 kWh / m2,“ hovorí poradca BREEAM Simon Hogenstijn z W4Y. „Pre tento projekt bola vyvinutá aj špeciálna priemyselná podlaha, ktorá okrem vopred definovaných štandardov má aj dostatočnú únosnosť na absorbovanie hmotnosti poľnohospodárskych strojov. Zapojil som sa do mnohých nových stavebných a inovačných projektov, ale takýto úspech som nikdy nezažil. Budova Agrifacu je jednou z najudržateľnejších budov v Holandsku."

Vzhľad a dizajn

Dizajn spoločnosti B+O Architecten s výraznými stĺpmi po obvode budovy a kamenným obkladom zaručuje, že výrobná hala nie je len hala, ale krásny celok, ktorý zapadá do starých budov Steenwijku.