DAYTONA 22 MC úspešne spustená v RD Bzovík

22. 11. 2018

Legendárne samohybné kŕmne vozy DAYTONA od spoločnosti LUCLAR sa vracajú po 5 rokoch pod značkou jej pokračovateľa RBS. Nová verzia je výsledkom dlhoročných skúseností v spojení s inovatívnymi technológiami, kvalitnými komponentmi, ergonomickým vyhotovením a dizajnom, ktoré uspokoja akúkoľvek požiadavku užívateľa.

Podvozok stroja je konštruovaný z modulárnych komponentov, ktoré sa využívajú aj pri konštrukciách kamiónových návesov. Pre využitie tohto typu podvozku sa výrobca rozhodol aj na základe ich absolútnej bezporuchovosti na ťahaných vertikálnych kŕmnych vozoch ARES. Ich najväčšou výhodou sú skrutkované a nie zvárané spoje a taktiež povrchová úprava prostredníctvom elektroforézneho lakovania. Takéto vyhotovenie je odolnejšie, pružnejšie a trvácnejšie najmä pre použitie v živočíšnej výrobe.

Na takto konštruovaný podvozok je možné zvoliť miešaciu vaňu s vertikálnym, alebo horizontálnym systémom miešania na štyroch tenzometroch. Prvý stroj už pracuje na Slovensku v RD Bzovík s dvomi vertikálnymi závitovkami a objemom 22 m3. Ozdobou miešacej vane, hoci na prvý pohľad neviditeľnou, je antikorová vložka, zabezpečujúca dlhú životnosť najmä na bočných stenách, kde dochádza k najväčšiemu abrazívnemu opotrebenie.

Motor je umiestnený v zadnej časti stroja, čím je zabezpečené jeho dokonalé vyváženie. Novú DAYTONU zdobí 4 valcový agregát VOLVO PENTA poslednej generácie s výkonom 215 k. Vyznačuje sa spoľahlivosťou značky VOLVO, prístupnosťou  a nízkou spotrebou pohonných hmôt. Za zmienku stojí aj 200 litrová nádrž na palivo. 

V prednej časti stroja sa nachádza odpružená komfortná kabína   s výbornou viditeľnosťou, intuitívnym ovládaním a klimatizáciou. Elementom zabezpečujúcim vyváženie stroja je robustná fréza s výkonom 200 k, zabezpečujúca kvalitný rez a nakladanie akéhokoľvek komponentu pre TMR. Pracovný záber frézy je 2 m, šírka tunela 60 cm a jej výškový dosah je 5 m.

K ďalším vlastnostiam stroja patrí pohon všetkých štyroch kolies prostredníctvom hydromotorov LINDE, ako aj možnosť riadenia všetkých štyroch kolies vrátane režimu krabí chod. Radius pre otočenie stroja pri jeho dĺžke 10 m je len 6 m. Samozrejmosťou je programovateľná váha od spoločnosti DigiDevice s možnosťou prepojenia na aplikáciu DataLogLite pre programovanie kŕmnych dávok a spätné vyhodnocovanie kŕmenia.