Zo dňa poľa kukurice v Seliciach

17. 10. 2014

Stalo sa už tradíciou, že jesenné obdobie patrí kukurici a dňu poľa v Seliciach. Aj tento rok sa za spolupráce združenia predajcov poľnohospodárskych techniky AGRION, Agrodivízie Selice, SPU v Nitre a predajcov techniky podarilo zorganizovať na slovenské pomery veľký deň poľa zameraný na spracovanie kukurice od jej kosenia až po finálne zapravenie kôrovia do pôdy. Spoločnosť Ematech-technológie sa už tradične prezentovala technológiou na spravanie pôdy a sejbu HORSCH. Okrem už osvedčeného a známeho stroja na pozberové spracovanie kukuričného strniska jedným prejazdom Tiger 3 MT s SD valcom, sme predstavili aj tohto ročnú novinku z dielne HORSCH JOKER 5 HD. Osvedčená koncepcia diskov JOKER avšak vo veľkom s priemerom diskov až 62 cm a párové uchytenie na jednom držiaku zabezpečuje dokonalú priechodnosť stoja. Za zmienku stojí aj jeho hmonosť až 6,5 tony pri zábere 5 metrov. Ďalšou koncepčnou novinkou je valec Double RollPack, na ktorý sa lepí len malé množstvo zeminy čo umožňuje použitie stroja i vo vlhkejších podmienkach.

Z technológie mulčovania sme predstavili mulčovač SuperAlce od talianskeho výrobcu FALC pre ktorého sme získali exkluzívne zastúpenie pre slovenský trh. Svojim záberom 5 m a jednoduchosťou prevedenia sa na slovenskom trhu určite rýchlo udomácni. Jeho výhodou je rýchle dvojkrídlové sklápanie a obratnosť po poli.

Ďalším strojom, ktorý mal slovenskú premieru práve v Seliciach bol náves TSMD 200/6 L od nemeckého výrobcu DEMMLER. Tento druh návesu v sebe spája dva rôzne stroje. Systém výtlačného štítu a jednoduchej výmeny zadného čela z neho robí veľmi univerzálny stroj využiteľný celoročne pri doprave ako aj na jeseň pri rozmetaní maštalného hnoja v zábere až 15 m. Výmena zadného čela prebieha veľmi rýchlo a jednoducho pomocou paletizačných vidiel manipulátora alebo vysokozdvižného vozíka. Na uvedení rozmetadla maštalného hnoja v Seliciach sa zúčastnil i pán Johann Demmler s manželkou Kathrin, ktorý aj celý stroj nastavoval a navrhoval.

Veríme, že si tento systém využitia návesov bude získavať čoraz viac priaznivcov i u slovenských farmárov.